Jak rozliczać unijne projekty?

Zanim otrzymasz dotację unijną przed tobą długa droga. Najdłuższym jej momentem będzie stworzenie samego biznesplanu, od którego tak naprawdę zależy Twoje być, albo nie być. Chociaż tutaj też wiele zależy od szczęścia. Czy wiesz, jak często kilka osób przynosi bardzo podobny wniosek? W zasadzie często prawie niczym się one od siebie nie różnią, a jednak część z tych osób otrzyma dofinansowanie, a druga część nie.

Rozliczanie projektów unijnych jest dość skomplikowane

Autor zdjęcia: Images_of_Money

Oczywiście jeżeli nie uda się tobie dostać dofinansowania za pierwszym razem, będziesz miał prawo do odwołań a także skarg, z których warto korzystać choćby dlatego, że nawet jeżeli przy ponownej próbie ocena wniosku nie ulegnie zmianie, to będziesz miał prawo do uzyskania szczegółowego opisu oceny twojego biznesplanu.

Wszystko czarno na białym, dzięki czemu łatwiej będzie wprowadzić poprawki, które mogą być powodem przyznania dotacji przy okazji następnego konkursu.

A co, kiedy już dostałeś pieniądze?

I podpisałeś umowę, która określa regulamin, do którego musisz się stosować? Czeka Cię tak zwane finansowanie. A razem z nim dość ciężka przeprawa. Nie masz obowiązku znać się na prawie, jednak powinieneś dokładnie przeczytać umowę, a wcześniej również cały regulamin. Czy Wiesz, czego tobie nie wolno?

  • Przede wszystkim, nie możesz refundować tego samego wydatku podwójnie. Oznacza to w przełożeniu na prostszy język, że mimo iż możesz starać się o dotację w kilku konkursach jednocześnie, to nie wolno tobie finansować dwa razy tego samego projektu. Nawet, jeżeli chciałbyś sfinansować go w części z pieniędzy z jednego konkursu, a w części z pieniędzy z drugiego.
  • Nie wolno tobie przeciągać zwrotu refundowanej części pożyczki. Zdarza się tak, że można otrzymać fundusze unijne dopiero wtedy, gdy sfinansujesz już swój projekt – musisz wtedy posiadać pieniądze z tak zwanego wkładu własnego. Jeżeli nie masz całej kwoty, możesz ubiegać się o nisko oprocentowany kredyt. Kiedy tylko dostaniesz pieniądze z dofinansowania, powinieneś natychmiast zwrócić pożyczone pieniądze.

Rozliczanie projektów unijnych jest dość skomplikowane (o czym także tutaj: http://www.strategor.pl/realizacja-i-rozliczanie-projektu-/). Dlatego lepiej zatrudnić firmę, która profesjonalnie się tym zajmuje.