Nowe perspektywy, nowe rynki zbytu

Z pewnością bycie szefem ma swoje plusy. Nie trzeba nikomu tłumaczyć się z podejmowanych decyzji, nie trzeba prosić się o podwyżkę i zastanawiać się czy przypadkiem nie stracimy swojej posady. Z drugiej strony, to także ogromna odpowiedzialność za losy swoje i swoich pracowników. Brak zamówień, czy też zachwianie płynności finansowej firmy jest przecież równoznaczne z osłabieniem jej pozycji, a w skrajnym przypadku także bankructwem.

Pozyskiwanie środków

Z pewnością bycie szefem ma swoje plusy. Nie trzeba nikomu tłumaczyć się z podejmowanych decyzji, nie trzeba prosić się o podwyżkę i zastanawiać się czy przypadkiem nie stracimy swojej posady

Autor zdjęcia: primenerd

Jeśli ma się to szczęście, że firma prosperuje bez zarzutu i przynosi takie dochody, że nie staje się przed koniecznością poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania, można powiedzieć, że jest się szczęściarzem. Niestety, udaje się to stosunkowo niewielkiej liczbie przedsiębiorców. Na ogół borykają się oni z wieloma trudnościami:

  • prawnymi,
  • logistycznymi,
  • księgowymi,
  • podatkowymi,
  • kadrowymi
  • ifinansowymi.

Wszystko to jest na głowie właściciela firmy. To on, bowiem osobiście odpowiada za to, w jakiej kondycji jest firma i jak przebiega jej rozwój.
Jeśli przedsiębiorca stara się przykładowo o to, by uzyskać dotacje dla firm, to on musi zadbać o to, by wniosek przygotowany był we właściwy sposób. Naturalnie, nie oznacza to, że musi zająć się jego opracowaniem osobiście, może zadanie to zlecić wykwalifikowanej w tym zakresie firmie zewnętrznej. Nie mniej jednak, to on musi dopilnować, by dokumentacja sporządzona została w należyty sposób i by środki wydatkowane były zgodnie z umową na podstawie, której zostały one przyznane. To on, bowiem osobiście odpowiada za to, co dzieje się w jego firmie.